Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w strukturach SP ZOZ w Parczewie został utworzony w listopadzie 2003 r.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii mieści się na parterze budynku szpitala w bliskiej odległości od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Sale Oddziału wyposażone są w 3 stanowiska, w tym jedno przeznaczone jest do krótkotrwałej intensywnej terapii. Wyposażony w najnowszy specjalistyczny sprzęt medyczny. Każde z łóżek ma indywidualną stację monitoringu, respirator, ssak, materac przeciwodleżynowy, ponadto wszystkie stanowiska są centralnie monitorowane.

Wyposażenie Oddziału spełnia wszelkie standardy przewidziane dla tego typu jednostek.

Pacjenci oddziału to osoby w stanie zagrożenia życia, z niewydolnością oddechową występującą z różnych przyczyn, po incydencie nagłego zatrzymania krążenia, po ciężkich zatruciach, z sepsą i wstrząsem septycznym, urazami wielonarządowymi, wymagające intensywnego nadzoru i opieki pooperacyjnej.

W trosce o zdrowie i życie pacjentów personel oddziału podejmuje różne działania między innymi:

• wykonuje wszystkie rodzaje znieczuleń u dorosłych,kardiowersja

• reanimuje i interweniuje w stanach zagrożenia życia na terenie całego szpitala,

• przygotowuje chorych do planowych i nagłych operacji,

• sprawuje opiekę pooperacyjną,

• prowadzi terapie przeciwbólowe u chorych poddanych zabiegom operacyjnym,

• wykonuje kaniulacje żył centralnych,

• wykonuje hemofiltrację przerywaną pacjentom OIT

Pielęgniarka oddziałowa mgr Anita Ostapiuk - specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologii i intensywnej opieki.

Lekarze i pielęgniarki zatrudnione w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii posiadają wysokie kompetencje w zakresie opieki nad pacjentem w stanie zagrożenia życia. Powyższe umiejętności wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo pacjentów i jakość udzielanych świadczeń medycznych